ПОКРОВСЬКА
Церква

В селі Плішивець Гадяцького району
Полтавської області. Єдиний в Україні
мурований дев’ятибанний храм,
що зберігся до нашого часу.

previous arrow
next arrow
Slider

Мабуть, немає жодної людини, яка б, проїжджаючи містами і селами,
не звернула уваги на криниці. Тим більш, не спробувала джерельної води, не зупинилася, не помилувалася їхньою красою. І це так, адже вони – символ духовності нашої нації.
Оспівані в народних піснях, з глибини віків, символізуючи загадковий
образ дивної споруди над джерелом підземної води, чи то в лузі, чи то при
дорозі, чи під лісом, стоять криниці – символ добра і краси,людяності, щирості. Їхня самобутня чарівність і привабливість, оповита
легендами, входить у душу кожного українця казкою, яку треба берегти
одвіку і довіку, щоб передати наступним поколінням.
Скільки сягає наша пам’ять, люди завжди бережно ставилися до води:
чи то річкової, чи то джерельної, колодяжної, криничної, припадаючи, пили її, вгамовували спрагу, набираючись нових сил. У ній прали визолене, вибілене полотно і білизну, купалися та напували худобу.
Недаремно з небес послано на
землю місця для душі і тіла. Про одне з них і піде мова – про святу криницю у селі Веприк.
Як думаєте, чи випадково,практично біля кожного людського поселення, є цілюще джерело? А поспитайте в мешканців, як вони  дізналися про  існування  цілющого джерела . І у відповідь ви почуєте свою легенду, але неодмінно зі схожим початком: комусь із нужденних з’явилося видіння того місця з особливою водою. І водночас людській душі було підказано, як ставитися до такої знахідки.
Зазвичай там, на місці джерела, облаштовують криницю. І це вже не лише матеріальний, а й духовний момент населення .Споруджена  криниця у Веприку в радянські часи розвалилася, її місце заросло чагарниками, забуто було й стежку до святої води. Але в людській пам’яті жила легенда про цілюще джерело.Тому  жителі села не барилися , а зібралися кутком та  всі разом ,однією толокою та  облагородили  територію. Посадили дерева та встановили  дерев’яний зруб, а згодом і облаштували криницю. В народі джерело називають “Видрана криниця”. Джерело освячено в ім’я ікони Божої матері “Живоносне джерело”.

Тепер мова піде про інше цілюще джерело, розташоване у с. Березова Лука в урочищі Широка Баюра.
Понад 200 тисяч років тому давній льодовик приніс у це місце з півночі Скандинавів уламки гірських порід кристалічного фундаменту архейської ери, вік яких близько 2 млрд років. Переміщуючи їх з місцевими глинами та пісками він залишив на своєму шляху багаті на мінеральний склад пагорби – морени.
Такі об’єкти знаходяться зокрема і в с. Березова Лука. Згодом із них почала пробиватися джерельна вода, насичена багатьма елементами з минулих геологічних епох. Саме такою цілющою водою славиться урочище Широка Баюра, яке знаходиться при в’їзді до села. Північноєвропейська свіжість та скандинавська витримка разом із насиченістю української землі та енергією полтавського краю, надають неповторних смакових якостей, а також додають впевненість і оптимізм усім, хто скуштує води із життєдайного джерела.
 

Завдяки реалізації проєкту бюджету участі, у с. Березова Лука було впорядковано криницю та прилеглу територію в урочищі Широка Баюра. Тепер жителі села та гості можуть тут набрати цілющої води, яка за своїми властивостями подібна до мінеральної.

Close Menu
×

Cart