ПОКРОВСЬКА
Церква

В селі Плішивець Гадяцького району
Полтавської області. Єдиний в Україні
мурований дев’ятибанний храм,
що зберігся до нашого часу.

previous arrow
next arrow
Slider

День вишиванки : історія гадяцької “жидівки”

 

Сьогодні ми відзначаємо День вишиванки – символу, який єднає українців незалежно від мови, якою вони спілкуються, і місця, де проживають.

Вишиванка – не просте вбрання! Це символічна річ для кожного з нас, адже це є святковий одяг! В орнаменті можна побачити сліди історії нашої країни та історію свого роду.

Українська вишиванка є однією з небагатьох національних брендів , відомих в усьому світі. Для різних регіонів України характерні певні техніки і колористика. Традиційно на Полтавщині сорочки вишивали білим, червоним і коричневим кольорами, адже їх можна було отримати за допомогою природніх барвників. Проте яскравим винятком була синя вишиванка Гадяччини – «жидівка».

Гадяцька вишивка є унікальною за  своєю колористикою, орнаментикою та  технікою вишивання, здавна поширеними в селах Гадяцького району.

«Жидівка» – сорочка, яка вишивалась в деяких  селах Гадяцького району Полтавської губернії, населених переважно людьми «старої віри», які ретельно зберігали давні узори та техніки вишиття, а саме вирізування, своїх предків і  втілювали їх у своєму одязі. На  Гадяччині вирізування виконували синіми нитками, які в народі називали  «жидівська нитка». «Жидівська нитка» продавалась на базарах Гадяча євреями, які через свої торгові зв’язки імпортували такі нитки, а також барвники з Індії. Колір «індіго» був недоступний через фарбування натуральними барвниками,  фарбник був достатньо коштовний, адже не вирощувався в Україні. А отримати такий колір за допомогою європейських фарбників було неможливо.

«Жидівки» унікальні, особливі, високоенергетичні, «живі» сорочки,  які є своєрідною візитівкою Гадяцького краю. Вони особливим чином  поєднують у собі рослинні та геометричні орнаменти, створюючи неповторні мотиви, характерні для нашого регіону. В одній сорочці може поєднуватись до  десяти технік.   Жодної немає вишитої хрестиком, – тільки вирізування, або лиштва, або низинка, або тамбурний шов, протяганка, набирування, «пухлики», лічильна  гладь, «гречечка», настилування.

Працівниками Гадяцької районної бібліотеки ім.Лесі Українки була проведена велика робота – збір  матеріалів про гадяцьку «жидівку»  на обласний огляд-конкурс по ідентифікації та визначення місцевого елемента нематеріальної культурної спадщини «Народні джерела Полтавщини». Перемога у ньому дала можливість включити гадяцьку сорочку до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Полтавської області та просування до національного переліку НКС України.

КП «Гадяччина туристична»  вiтає усіх  Вас з чудовим святом самобутньої, неповторної, барвистої української культури — з Днем вишиванки! Нехай це свято зітре кордони й об’єднає українців по всьому світу. Українська вишиванка – це національна святиня! Саме вишиванка символізує і несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь. Це наш національний оберіг!

 Чудового настрою та різнобарвних вражень!

 

 

Close Menu
×

Cart