ПОКРОВСЬКА
Церква

В селі Плішивець Гадяцького району
Полтавської області. Єдиний в Україні
мурований дев’ятибанний храм,
що зберігся до нашого часу.

previous arrow
next arrow
Slider

Історичними шляхами села Лютенька Гадяцького району, що на Полтавщині

Олена Пчілка називала Лютеньку «Старим козацьким гніздом» і мала рацію, бо це село є одним із найдавніших населених пунктів району. Ще за часів Черняхівської культури (археологічна культура, яка існувала в 100–500 роках нашої ери та була поширена на території лісостепової України), проживали тут люди. Засноване село у 16-17 ст.

За різними версіями, своєю назвою воно завдячує отаману Лютому, який заснував тут невелику фортецю, або ж прізвищу Лютенко, досить поширеному на Полтавщині.

Історію Лютеньки творили люди самовідданою, наполегливою працею в різних галузях життя, досягаючи високих вершин на теренах рідного краю. Серед них – основоположник вітчизняного ракетобудування, винахідник, військовий діяч, генерал-лейтенант  Олександр Засядько, якому присвячено музей у місцевій школі.

Звичаї та обряди села беруть початок з глибини віків. У них відобразилися козацькі традиції і язичницькі вірування наших пращурів. Тут донині збереглося святкування дохристиянського свята «Віха» та день села 28 серпня (Храмове свято знаменитої Запорізької Успенської церкви).

Лютенька здавна славилася своїми митцями. На всю Україну відоме ім’я живописця-іконописця Феоктиста Павловського, який очолював іконописну майстерню Києво-Печерської Лаври, розмальовував її храми.

Село відоме творчістю лютеньських кобзарів. Особливе місце займає постать Федора Холодного, а також останнього лютеньського кобзаря Петра Гузя.

Історію села не оминула і трагічна доля. У грудні 1932 року Лютеньку і ще 5 сіл України було занесено на республіканську «Чорну дошку». У той час від голоду у селі загинуло понад дві тисячі жителів…

Селяни самовіддано захищали рідну землю. У лісі є партизанські землянки. На окраїні Лютеньки – Братська могила воїнів – визволителів.

Пропонуємо пройти маршрут «Історичними шляхами Лютеньки», де ви познайомитеся з багатими трудовими та бойовими традиціями краю, пізнаєте красу Лютеньських лісів.

 

Close Menu
×

Cart