ПОКРОВСЬКА
Церква

В селі Плішивець Гадяцького району
Полтавської області. Єдиний в Україні
мурований дев’ятибанний храм,
що зберігся до нашого часу.

previous arrow
next arrow
Slider

Климент Квітка, хто він?

Більшість знає його лише  як чоловіка  видатної української поетеси Лесі Українки.

Климент Квітка –  (4 лютого) 1880 у с. Хмелів на Сумщині на день Климента. Нащадок старовинної козацької родини рано лишився сиротою (батько помер від туберкульозу). Мати не могла утримувати сина, тому віддала п’ятирічного хлопця, на виховання в сім’ю київських міщан Карпових, але частенько приходила пошантажувати, влаштувати скандал, отримати гроші. Музиці Кльоня навчався з 7 років у приватних вчителів, закінчив Київську гімназію №5 із золотою медаллю, в університеті рідного міста одержав освіту юриста.
Климентій Квітка знав 13 мов – дві класичні, три новоєвропейські, сім слов’янських та грузинську.

Під час  читань у  літературному гуртку Київського університету відбулося  знайомство вже відомої письменниці  і студента-першокурсника   Квітки, який захоплюється етнографією і народною музикою. Тоді Леся запропонувала  йому записати від неї пісні, які знала

     Співпраця поступово переросла в дружбу. В цей час Леся Українка доглядала за своїм смертельно хворим другом Сергієм Мержинським,  якому віддавала всю свою любов і час. Коли Сергій помер, Квітка своєю щирою приязню врятував Лесю від “апогею смутку”, як вона сама визначила свій тодішній стан.

 Коли вона одружилася із Квіткою, їй було  вже 37 років. Климент Васильович Квітка був молодший  від Лесі Українки на 9 років.  Мати Лесі, Олена Пчілка, була категорично проти будь яких стосунків дочки «з якимось жебраком». Але він був для неї вірним другом, завжди був поруч, коли їй було погано. Вони розуміли один одного. Їх поєднувало  щось глибоке, духовне.  Леся називала  його  Квіточка, а частіше  – Кльоня.  Але в той же час вони були і дуже різними. Скажімо, Леся  захоплювалася давньоєгипетською  поезією, а Квітка поетом не був, він довіряв лише цифрам.

   У подружньому  житті Леся дотримувалася  принципу: «Хай живе життя, кому яке суджене!».  Леся Українка померла у 42 роки, Клемент Квітка  пережив дружину  на 40 років. Після смерті дружини Климент Васильович продовжив музичну та етнографічну діяльність. Він видав двотомник “Мелодії з голосу Лесі Українки”, зібрав понад 6 тисяч народних пісень, уклав “Посібник для збирачів фольклору”, підручник “До вивчення побуту лірників”, допоміг Філарету Колесі здійснити фольклорну експедицію Полтавщиною

Close Menu
×

Cart