ПОКРОВСЬКА
Церква

В селі Плішивець Гадяцького району
Полтавської області. Єдиний в Україні
мурований дев’ятибанний храм,
що зберігся до нашого часу.

previous arrow
next arrow
Slider

ПЕРШІ КРОКИ І НОВІ ТУРИСТИЧНІ МАРШРУТИ КП «ГАДЯЧЧИНА ТУРИСТИЧНА»

Історія Гадяччини надзвичайно багата і розмаїта: тут підписували доленосні для України державні акти, на гетьманській землі народилися письменниця Олена Пчілка і відомий український історик Михайло Драгоманов, тут створила свої безсмертні твори Леся Українка. І маючи унікальну природу, значні рекреаційні можливості та надзвичайно багату історію і культуру, ми почали розвивати туристичний кластер нашого краю.
Минулого року було створено Сектор краєзнавства та туризму, який відповідав за популяризацію та розвиток туристичного потенціалу району. А 16 серпня було створено КП «Гадяччина туристична» Гадяцької районної ради»
Першочерговим завданням стало глибинне вивчення пам`яток історії та культури району, визначення ступеню їх привабливості для туристів. Наступний крок — встановлення туристичних вказівників та інформаційних стендів. А вже виходячи з цього почали розробку пізнавальних туристичних маршрутів.
Одним із перших розроблено і апробовано маршрут — «Перлини гадяцької провінції», який об’єднує села Хитці, Плішивець, Бобрик і Веприк. Це 4-годинний автобусний маршрут, протяжністю в 53 км.
Туристи мають змогу побачити залізничний насип висотою 7-8 метрів та шириною до 10 метрів, який був прокладений ще у 1914 році. Вражаючим є те, що донині цей насип зберігся, а також комунікації, що оберігають його від розмивання й тунелі, через які проходять вулиці села та залишки залізобетонного мосту через річку Псел. Ще можна побачити один із найбільших курганів Броварківського могильника скіфського часу та єдиний в Україні дев’ятибанний мурований храм — Покровська церква у селі Плішивець. А ще помилуватися садибним будинком родини Масюкових у Бобрику та церковною архітектурою XIX століття у Веприку, а саме Успенською церквою, якій майже 200 років. Адже тут повністю зберігся увесь комплекс споруд церковного двору з дзвіницею.
Першими, хто побував у знакових місцях Гадяччини, були представники відділів Гадяцької РДА та райради. Згодом на екскурсії побували й колективи приватних підприємств, працівники територіального центру, освітяни району, районні депутати, працівники Держземгеокадастру Полтавської області. За такий короткий час Гадяччину відвідали й туристи з інших областей.

Окрім екскурсій і планування маршрутів, працівники займаються вивченням досвіду з організації музейного простору. Для цього подорожують історичними місцями України.
У травні ми взяли участь у всесвітній акції «Ніч в музеї». Локацією вибрано територію двору майбутнього музею Олександра Дмитровича Засядька у Лютеньці. Основою заходу було саме дитяче дослідження. Для участі у заході були запрошені жителі місцевої громади.
Для обміну досвідом по створенню туристичних об’єктів і збереженню історичної та культурної спадщини побували в Запоріжжі. Тут відвідали Національний заповідник «Хортиця» та ознайомилися з найцікавішими місцями північно–східної частини Хортиці і легендами, пов’язаними з островом. Відвідали реконструйовані інтер’єри будинку кошового отамана, військової канцелярії та пушкарні. Побували в музеї судноплавства, де побачили старовинні судна. До речі, аналоги подібних човнів відсутні на всьому пострадянському просторі. А ще побачили музейну студію «Місто за порогами», де діяла виставка «Як Харатина Марченко Дніпро ГЕС будувала».
Також відвідали історико-етнографічний музей «Соколиний хутір» в Петрушівці, що на Чернігівщині. Екскурсію проводив сам господар туристичного комплексу Микола Череп. Рідна земля, дім, країна — ось його духовний простір. Миколі вдалося перетворити занедбаний хутір на куточок туристичного раю. Це справжня перлина українського Полісся, яка дозволяє зануритися у глибоку історію та насолодитися тутешньою мальовничою природою. Туристичний маршрут був надзвичайно насиченими та цікавими. Ці поїздки послужили у визначенні пріоритетного розвитку туристичного напрямку в Гадяцькому районі.
КП «Гадяччина туристична» планує створити літній туристичний маршрут з використанням байдарок, щоб усі бажаючі мали можливість доторкнутися до куточків природи «краю лагідної краси». Це буде туристичний комбінований маршрут «Стьожка синьо-зелена – Псьол». Шлях пролягатиме через Гадяч – село Малі Будища – село Сари. По часу така екскурсія розрахована на 7 годин. Всього 40 км подолають подорожуючі, пересуваючись автотранспортом та байдарками. За цей час туристи ознайомляться з історією роду Драгоманових та дізнаються, що їх пов’язує з селом Малі Будища. Також ознайомляться із системою освіти нашого району кінця XIX – поч. XX столітть та побачать культову споруду того часу – Покровську церкву в селі Сари. І, звичайно, матимуть змогу насолодитися незрівнянною красою річки Псел та помилуватися краєвидами Гадяччини. 
Наступний туристичний маршрут плануємо по місту, який має назву «Лесиними стежками». За 3 години автобусної подорожі туристи дізнаються про історію та життя славетного писемного роду Драгоманових, відомого ще з часів гетьманщини. Екскурсія починається з Драгоманівської гори, далі дорога тягнеться до Замкової гори. Потім пропонується відвідати Гадяцький історико-краєзнавчий музей. А вже після цього рухаємося через місто до Зеленого Гаю. І останнім пунктом цього маршруту є Центральна бібліотека ім. Лесі Українки. Тут створена кімната-музей відомої української поетеси – Лесі Українки.
Зазначимо, що ми тісно співпрацюємо з Гадяцьким історико-краєзнавчим музеєм, працівниками відділу культури та Центральної районної бібліотеки. І, звичайно, по мірі можливості, приймаємо участь у тематичних масових заходах, які присвячені знаменним датам для нашої країни.
У 2019 році ми плануємо прийняти участь в обласному літературно-мистецькому святі «Дивоцвіт Лесиного гаю» з нагоди 170-річчя з дня народження Олени Пчілки. А також у тематичному заході з нагоди 100-річчя полку Чорних запорожців та у фестивалі «Підкова козацької слави», присвяченому підписанню Гадяцького договору.
До слова, КП «Гадяччина туристична» має свою сторінку в соціальній мережі Фейсбук, де звітуємося про свою діяльність, а також, наразі, ми розробляємо свій офіційний сайт. Тут буде розміщена інформація про туристичні маршрути, інфраструктуру району, інформація про логістику, корисні посилання та багато іншого.
Наразі, ми не стоїмо на місці, а активно рухаємося у напрямку розвитку туристичного потенціалу рідного краю. Адже наша робота спрямована на збереження та популяризацію історико-культурної спадщини Гадяччини, формування бренду міста козацької слави та столиці гетьманщини, а також на впровадження в життя нових туристичних маршрутів.

Close Menu
×

Cart