12 лютого – один із найвеличніших днів. І невипадково. Сьогодні святкуємо пам’ять трьох великих і дуже визначних ієрархів, учителів, проповідників і Отців Східної церкви: св. Василія Великого, св.Григорія Богослова, св. Івана Золотоустого. У народі це свято ще називають «Трьох Святих». Свято було встановлене у другій половині XI ст. у Візантійській імперії. За легендою,у цей період, між вірними поширилися суперечки через те, хто із трьох ієрархів, які жили у IV столітті, вніс більший вклад у розвиток Церкви. Суперечку зупинили самі святителі, котрі з’явилися у сні єпископу міста Євхаїти – Йоанові, який відзначався особливою мудрістю і скромністю, і запевнили, що вони «рівні перед Богом».
Недарма Церква називає їх Трьома Отцями, Трьома Учителями, Трьома Зорями. І всі вони – це провідні вчителі віри, святості й науки Христової Церкви. Серед них не існує величнішого чи нижчого за рангом. Усі троє вони однаково служили на духовній ниві й однаково долучилися до становлення богословської християнської науки. Всі вони жили в четвертому столітті – золотому віці християнського віросповідання. Тому вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, пояснили нам догмати про Святу Трійцю, Христове Божество та Пресвяту Євхаристію. За їхні заслуги наша Церква називає їх у своїх Богослужіннях рівноапостольними, органами Святого Духа, колонами Церкви та учителями Вселенної. У народі цей день називають Святом сімейної святості, так як сім’ї святителів були дуже віруючими і виховали своїх дітей в любові і повазі до віри.
За народними повір’ями, від цього дня, починають готуватися до весни. Зокрема, жінки починали заготовлювати насіння до сівби, а дівчата перший раз співали веснянки – просили швидше прийти весну.