ПОКРОВСЬКА
Церква

В селі Плішивець Гадяцького району
Полтавської області. Єдиний в Україні
мурований дев’ятибанний храм,
що зберігся до нашого часу.

previous arrow
next arrow
Slider

Гадяцький край – колиска Драгоманівського роду

Саме звідси починається історія славнозвісної родини, що «подарувала» світу О. Пчілку, М. Драгоманова, Л. Українку. 
Перші згадки про родину відомі ще з часів гетьманування Б.Хмельницького. Один з представників Драгоманових, Яким, на початку ХІХ ст. оселився неподалік від Гадяча у селі Малі Будища. Саме тут з’явився на світ Петро Драгоманов – батько Олени Пчілки та Михайла Драгоманова. Будищанський родинний маєток не зберігся, лише відкривається чудовий краєвид на долину р. Псел, на березі якої про Драгоманових нагадують залишки водяного млина – родинної власності. Петро Драгоманов, ставши юристом та одружившись, переїжджає до м. Гадяча. Тут, у побудованій ним садибі, народилися всі п’ятеро дітей Драгоманових, серед них майбутній український політичний діяч – Михайло, а також письменниця і громадська діячка – Олена. Садиба Драгоманових в Гадячі не збереглася. На її місці встановлено пам’ятний знак, а саме місце називають Драгоманівською горою. 
Михайла Драгоманова з Гадячем пов’язують лише дитячі роки та навчання у місцевому повітовому училищі. Доля Олени Пчілки тісно переплітається з рідним містом. Вона живе тут в роки революції та громадянської війни. Працює редактором газети «Гадяцького земства», стає головою Гадяцького товариства «Просвіта», організовує аматорський дитячий театр, репертуар для якого пише сама. 
Однією з визначних пам’яток міста, пов’язаних з родиною Косач-Драгоманових є урочище Зелений Гай, де в 1899 році Оленою Пчілкою був побудований двоповерховий садибний комплекс, що складався з головного будинку, флігеля, повітки, купальні, криниці, погреба та саду. В будинку матері проводила літні місяці 1899, 1900-1906 рр. Леся Українка. Тут вона написала понад 30 віршів, перекладів, статей, велику кількість листів. На початку ХХ століття Зелений Гай стає осередком духовності й культури – на гостини до Лесі Українки приїжджали О. Кобилянська, М. Старицький, В. Стефаник, П. Мирний, С. Мержинський, К. Квітка, М. Лисенко, Г. Хоткевич, Ф. Красицький та ін. Хутір Зелений Гай сьогодні перейменовано на Лесин Гай. На місці, де стояв будинок О. Пчілки, створено меморіальну зону: на честь сторіччя з дня народження Л. Українки встановлено обеліски з її портретом, а також портретами матері та дядька М. П.Драгоманова, побудована альтанка, упорядковані джерела, якими користувалася родина Драгоманових. На співочому полі щороку проводиться театралізоване свято «Дивоцвіт Лесиного Гаю» та фестиваль «Лесині джерела», які привертають увагу до творчості поетеси учасників різного віку з різних регіонів України.

Close Menu
×

Cart